Motiva Awards Scholarships

Motiva to Recognize 40 Southeast Texas Students with Excellence in Education Scholarship

HOUSTON (June 3, 2020) – Motiva Enterprises today announced it will award scholarship funds totaling $180,000 to 40 high school graduates from Southeast Texas. Recipients of the Motiva Excellence in Education Scholarship will receive funds to aid in their pursuit of a science, technology, engineering and math (STEM) or business-related undergraduate, associates, or vocational degree.

“Southeast Texas is home to the talent that will further the energy industry’s legacy of excellence and innovation,” said Motiva President and CEO Brian Coffman. “We’re honored to support the dreams of outstanding students in our community while helping usher in the next generation of industry talent.”

Scholarship recipients are selected based on academic achievements, extracurricular activities, community service and teacher recommendations in partnership with local school districts.

To date, Motiva has awarded nearly $2.5 million in higher education funds through its scholarship program.

                                 # # #

Congratulations to the winners of the 2020 Motiva Excellence in Education Scholarship! The winners’ names are followed by their high school and their chosen area of study.

Ernesto Alvarez, Bob Hope School – Port Arthur, Process Operating Technology

Landon Ardoin, Tekoa Charter Schools- Port Arthur, Instrumentation

Dillion Bryant, Hardin-Jefferson High School, Finance

Breiyon Chappell, Tekoa Charter Schools- Port Arthur, Welding Technology

Jett Davis, Port Neches-Groves High School, Biology/STEM

Rachel Garin, Port Neches-Groves High School, Biology/STEM

Nicholas Hastings, Westbrook SR High School, Instrumentation Technology

Seth Langston, Legacy Christian High School, Computer Engineering

Cade Latiolais, Port Neches-Groves High School, Instrumentation Technology

Vicky Longoria, Bob Hope School – Port Arthur, Biochemistry

Karen Magana, Sabine Pass High School, Nursing

Shandria Martin, Westbrook SR High School, Mechanical Engineering

Jacob McCutcheon, Port Neches-Groves High School, Business

Britney Nguyen, Westbrook SR High School, Computer & Information Science

Colton Jackson, Nederland High School, Business

Jake Plante, Port Neches-Groves High School, Chemical Engineering

Kacey Smith, Port Neches-Groves High School, Nursing

Alexander Suh, Westbrook SR High School, Biology/STEM

Elyssia Thomas, Port Arthur Memorial High School, Nursing

Luis Torres, Bob Hope School – Port Arthur, Business Administration

Yesenia Jasmin Alvarez, Port Arthur Memorial High School, Computer Science

Ahtziry Benitez, Port Arthur Memorial High School, Biology

Jazmine Cabrera, Port Arthur Memorial High School, Business Management

Raymond Galvan, Port Arthur Memorial High School, Chemical Engineering

Emanuel Lopez, Port Arthur Memorial High School, Welding

Jenna Khuu, Port Arthur Memorial High School, Chemical Engineering

Alaya Riles, Port Arthur Memorial High School, Nursing

Sammy Sosa, Port Arthur Memorial High School, Engineering

Kendall Holman, Port Neches- Groves High School, Ocean Engineering

Santiago Agudelo, Port Neches- Groves High School, Engineering

Andrea Ochoa, Bob Hope School – Port Arthur, Business

Citlali Sanchez, Bob Hope School – Port Arthur, Business

Layne Berry, Hamshire-Fannett High School, Animal Science

Gabe Constance, Hamshire-Fannett High School, Petroleum Engineering

Kevin Parsley, Hardin-Jefferson High School, Business

Jacob Breaux, Hardin- Jefferson High School, Mechanical Engineering

Taryn Hopper, Nederland High School, Nursing

Rafael Gutierrez, Nederland High School, Engineering

Haven Abraham, Tekoa Charter Schools- Port Arthur, Nursing

Camron Benjamin, Tekoa Charter Schools- Port Arthur, Criminal Justice

 

Back to Top Back to Top